Jak już wiesz sole w wodnych roztworach ulegają dysocjacji, w której wyniku powstają kationy i aniony, swobodnie poruszające się. Uporządkowany ruch tych jonów nastąpi, gdy znajdą się one w polu elektrycznym.

Przy elektrodzie dodatniej wydzielają się banieczki gazu. Po zapachu można rozpoznać, że jest to chlor. Elektroda ujemna pokrywa się czerwonobrązowym nalotem miedzi.
W doświadczeniu elektrody zanurzone były w wodnym roztworze chlorku miedzi(II). Chlorek miedzi(II) pod wpływem wody uległ dysocjacji jonowej:
CuCl
2 -> Cu
2+ + 2 Cl
-
Dodatnie jony Cu
2+, czyli kationy wędrują do elektrody ujemnej — katody. Aniony chlorkowe wędrują do elektrody dodatniej — anody.
Elektroliza - całokształt procesów przebiegających na elektrodach pod wpływem prądu stałego. W zależności od rodzaju substancji, na elektrodach wydzielają się różne produkty.
Kationy pobierając z katody elektrony (zobojętniają swoje ładunki dodatnie) i jako obojętne atomy osadzają się na katodzie. W związku z tym wydziela się metaliczna miedź.
Aniony oddają anodzie elektrony i jako obojętne cząsteczki wydzielają się na anodzie.
W związku z tym wydziela się gazowy chlor.
Zastosowanie:
W tym procesie uzyskuje się metale o bardzo wysokiej czystości. Głównym zastosowaniem jest powlekanie elektrolityczne (galwanizacja), czyli osadzanie cienkich warstw metali na powierzchni innych metali.
Michael Faraday pracował nad procesem elektrolizy a
Humphry Davy badał proces elektrolizy przebiegającej w stopionych solach.
Podsumowanie tematu:
1. Na czym polega elektroliza?
2. Kto prowadził badania nad tym procesem?
Lekcja 3 — Otrzymywanie soli
Lekcja 5 — Sole wokół człowieka — informacje